Skip links

Rulmanların Bakım ve Denetim Prosedürleri

Gelecekte oluşacak ve potansiyel olarak büyüyecek sorunlar veya kazaları engellemek için ilgili sorunların erkenden tespit edilmesi ve çözülmesi amacıyla rulmanın hizmet ömrü boyunca kullanılmaya devam etmesi için düzenli bakım ve denetim işlemleri gerekmektedir.

Rulmanların operasyon sırasında denetimi belirli sıklıkta yapılacak rulman sesini dinleme, rulman sıcaklığını takip etme veya rulman vibrasyonunu denetleme gibi faaliyetlere entegre edilmektedir. Rulmandaki küçük bir pullanma bile anormal ve düzensiz bir gürültü oluşturacaktır; gürültü belirleyicisi kullanan iyi bir çalışan tarafından, normal sesten farklı olduğu belirlenecektir. Rulman sıcaklığı yatak yüzeyine dokunarak kabaca belirlenebilir, ancak doğrudan rulman sıcaklığını ölçmek için yağlama deliği veya benzer bir giriş deliğine bir termometre yerleştirin.

Taşıtlar için rulmanlar gibi, operasyon sırasında gürültü veya sıcaklık takibi yapılamayan hareketli ünitelerdeki rulmanlar periyodik olarak incelenmeli ve taze gres uygulanmalıdır. Operasyon sırasında gres durumunun incelenmesi rulmanın operasyonel durumunun belirlenmesi için faydalı bir yöntemdir. Operasyonel durum gresteki kir ve küçük taneli demir tozu miktarı ve herhangi bir gres sızıntısı veya bozulma işareti ile belirlenebilir.

Söz konusu denetimlerin rulmanda anormallik veya arıza tespit etmesi durumunda, rulman, sorunun nedeninin tespit edilmesi için detaylı inceleme yapmak üzere demonte edilmelidir.