Skip links

Rulmanların Doğru Kullanımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rulmanlar hafif ve ağır yüklerden oluşan çok çeşitli koşullarda kullanılmaktadır. Yüksek hassasiyet seviyesiyle üretildikleri için dikkatli ve doğru biçimde kullanılmaları gerekmektedir; kullanım amaçları da en az dikkatli kullanım kadar önemlidir.

Yanlış montaj ve yanlış kullanım erken arızanın en yaygın sebepleridir. Bu nedenle doğru kullanım ve doğru seçim gereklidir. Rulmanların doğru kullanımına yönelik talimatlar aşağıda verilmektedir:

1. Rulman ve ilgili bileşenleri temiz tutun.

2. İlgili bileşen boyutları ve yüzeylerinin istenen kullanıma uygun olduğundan emin olun.

3. Rulmanları yabancı madde ve nem gibi zararlı koşullardan uzak tutun.

4. Rulmanların kullanım amacına ve belirtilen çalışma koşullarına göre monte edildiğinden emin olun.

5. Montaj ve demontaj için doğru araçları kullanın.

6. Montaj ve demontaj sırasında rulmanlara hasar vermemeye özen gösterin.

7. Doğru miktarda ve uygun yağlayıcı kullanın.

8. Korozyonu önlemek için rulmanlara dokunurken ellerinizi mümkün olduğunca temiz tutun. Mümkünse eldiven giyilmesi önerilmektedir.

Rulmanların kullanımı için karmaşık cihazlar gerekmese de çalışma koşullarını kolaylaştırmak ve kusursuz performans sağlamak amacıyla belirli koşullara bağlı olarak uygun araçların kullanılması gerekmektedir. Açıkça görüldüğü üzere tasarım ve denetimde yer alan mühendisler rulmanların kullanım amacına uygun olarak doğru kullanım ve montaj yöntemleri hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Doğru kullanımın amaçları rulmanları her türlü potansiyel hasardan korumak ve kullanım amaçlarına en uygun biçimde çalışmalarını sağlamaktır.