Skip links
Sektörel Çözümler

Enerji

Enerji endüstrisi, çok çeşitli endüstriyel, ticari ve konut faaliyetlerini sürdürmek için enerji sağladığından ötürü dünya ekonomisinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Enerji endüstrisi, petrol ve gaz arama ve üretimi, rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve elektrik üretimi ve dağıtımı gibi geniş bir alt sektör yelpazesini kapsamaktadır. Ayrıca enerji endüstrisi yüksek düzeyde strese maruz kalan ve etkili bir şekilde çalışması için rulmanlar gibi hassas bileşenler gerektiren büyük türbinler, jeneratörler ve kompresörler dahil olmak üzere çok çeşitli ekipman ve makine kullanır.

Rulmanlar enerji endüstrisinde kullanılan makinelerin ve ekipmanların kritik bileşenleridir. Rulmanlar dönen miller ve diğer hareketli parçaların desteklenmesi ve sürtünme ve aşınmayı azaltmak için kullanılır. Ayrıca rulmanlar makinenin verimli çalışması için gereken millerin hizalama ve konumunu korumaya yardımcı olur. Enerji endüstrisinde rulmanlar yüksek hızlar, ağır yükler ve aşırı sıcaklık gibi zorlu çalışma koşullarına maruz kalır ve aynı zamanda aşındırıcı maddelere karşı dayanıklı olmalıdır.

Bu zorlu koşullarda etkili bir şekilde çalışabilmek için enerji endüstrisinde kullanılan rulmanlar yüksek standartlara göre tasarlanmalı ve üretilmelidir. Yüksek hızlarda çalışmanın sebep olduğu yük ve strese dayanabilmeli ve uzun süreler boyunca güvenli bir şekilde çalışabilmelidir. Enerji endüstrisinde kullanılan rulmanlar aynı zamanda korozyona ve diğer aşınma biçimlerine karşı dayanıklı olmalı ve şiddetli hava koşullarına maruz kalan offshore petrol platformları ve rüzgâr türbinleri gibi zorlu çevrelerde etkili bir şekilde çalışabilmelidir. Enerji endüstrisi makinelerin ve ekipmanların verimli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için rulmanların kullanımına büyük ölçüde bağımlıdır. Ayrıca rulmanların tasarımı ve üretimi endüstrinin etkili ve sürdürülebilir bir şekilde çalışmaya devam etmesi için kritiktir. Ortadoğu Makina, enerji endüstrisinde kullanılmak üzere her çeşit rulman ve güç aktarım ürününü tedarik etmektedir.